Czym są narzędzia i aplikacje Low-code / no-code?

W codziennym życiu prywatnym, zawodowym lub akademickim napotykamy na wiele zadań, które są żmudne i powtarzalne. Nie muszą takie być. Jestem pewny, że korzystając z odpowiedniego narzędzia ułatwisz sobie tę pracę. Sęk w tym, że musisz

  • wiedzieć, że takie narzędzie może istnieć
  • chcieć i potrafić je znaleźć.
 
Jeśli mógłbym przekazać Tobie lub Twoim pracownikom jedną sugestię to bez wątpienia powiedziałbym:
 
„Przed rozpoczęciem pracy sprawdź czy nie możesz wykonać jej szybciej / sprawniej / automatycznie.”
 

Uświadomienie sobie potrzeby chęci usprawnienia swoje pracy to pierwszy krok. Drugim jest wykorzystanie odpowiednich narzędzi i aplikacji. 

Narzędzia Low-code / No-code

Prawdopodobnie korzystałeś już z jakiegoś narzędzia LCNC. Wprowadzam to pojęcie nie bez powodu. Oznacza to, że nie musisz mieć żadnych umiejętności programistycznych lub zaawansowanych informatycznych, aby je obsługiwać.
 

Takich narzędzi możemy znaleźć w Internecie naprawdę wiele. Istną skarbnicą jest Product Hunt. Znajdziesz tam również niszowe produkty, które mogą okazać się dla ciebie jak szyte na miarę.

Sztandarowym rozwiązaniem LCNC, które:

  • jest proste w obsłudze
  • daje świetne wyniki
  • jest łatwo dostępne online
 
jest na przykład Canva – platforma do tworzenia grafik, które zapewnia własne szablony.
Przeskakując z GIMPA lub Corela (nie wspominam o MS Paint!) nie będąc zaawansowanym użytkownikiem otrzymamy potężny wzrost jakości wykonywanej pracy
Aplikacje low-code / no-code

Popularność aplikacji mobilnych wciąż rośnie. Myślę, że każdy z nas miał kiedyś wspaniały pomysł na aplikację, która pozwoli zbić fortunę. Prawdopodobnie na pomyśle tylko się skończyło.

Moją propozycją jest, aby fortunę zdobywać dzięki prowadzeniu swojego dotychczasowego przedsiębiorstwa. Z pomocą odpowiedniej aplikacji zwiększymy wydajność pracy, zmniejszymy ilość używanego papieru, zachowamy kopie i wcześniejsze wersje dokumentów, które tworzymy.

To oczywiście tylko propozycje działania dla aplikacji. Żeby dobrze dobrać rozwiązanie, trzeba dogłębnie poznać problem i specyfikę danego procesu. 

Warto być otwartym na cyfrowe transformacje!

To pozwoli nam w tych trudnych czasach na wyróżnienie się na tle konkurencji i uniknięcie wielu problemów.

Czas wytworzenia aplikacji-prototypu

Od pomysłu do pierwszego prototypu w kilka godzin (lub nawet minut w przypadku nieskomplikowanego, standardowego pomysłu). To największa zaleta tego sposobu tworzenia aplikacji. Można bardzo szybko sprawdzić czy:

  1. pomysł ma sens
  2. wygodnie jest korzystać z urządzenia mobilnego
  3. w toku pracy napotka się na dużo większe problemy

Nie musisz dokładnie planować całej aplikacji i godzinami dyskutować z biurem deweloperskim. Później czekać na pierwsze efekty i poprawki błędów lub całkowicie przebudowanie z racji niezrozumienia się.

Wprawny specjalista no-code (lub citizen developer – sprawdź kto to!) jest w stanie na bieżąco wprowadzać poprawki. Możliwe, że w ciągu spotkania wszystko o czym mowa może być już poprawione.

 
Przekonanie się do korzystania z narzędzi LCNC, za które najczęściej płacimy określoną kwotę miesięcznie to świetny fundament do… tworzenia własnych narzędzi. Oczywiście, bez pisania kodu.

Koszty

Stworzenie prototypu nie ponosi za sobą żadnych kosztów. Platformy oferują bezpłatne pakiety na wypróbowanie swojej aplikacji.

W przypadku chęci opublikowania aplikacji istnieją najczęściej warianty (w zależności od platformy):

  1. płatności za aktywnego użytkownika (subskrypcja miesięczna)
  2. płatności za aplikację

Nie musisz wykładać na stół kwot rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Płacisz za stworzenie aplikacji jednorazowo i później subskrypcję za jej użycie. Jeśli korzysta w miesiącu z niej 5 użytkowników płacisz za 5. Jeśli masz przerwę – nie płacisz.

W AppSheet aktywny użytkownik może korzystać z wielu aplikacji, więc najbardziej optymalne jest używanie kilku aplikacji!

Dlatego świetnym pomysłem jest pójście za ciosem. Szukajmy kolejnych problemów, które trapią ludzi. Twórzmy rozwiązania. Koszty będą już naturalnie niższe. Ludzie przyzwyczajeni do narzędzia.

Cyfrowa transformacja to duży krok, ale pomyśl o korzyściach. Lub pozwól mi je przedstawić!

Sposób tworzenia aplikacji

Na początku proponuję najzwyklejszą niezobowiązującą rozmowę.

Wielu ludzi jest w szoku, że aplikacje można stworzyć tak szybko. Ważne jest, żeby od razu trafić z pomysłem. Wybić z głowy rzeczy, które nie są realne do osiągnięcia. Zaproponować bardziej optymalny pomysł i ekonomiczne rozwiązanie. Jeśli istnieje na rynku już gotowe rozwiązanie – rozważmy je.

Pytania jakie trzeba sobie zadać:

  1. Czego potrzebuję?
  2. Kto będzie korzystał z aplikacji?
  3. Jakiego oprogramowania i pakietu biurowego aktualnie używam?
  4. Czy posiadamy stosowne urządzenia dla pracowników?
  5. Jak pracownicy są nastawieni do aplikacji mobilnych?
Mój wypracowany schemat postępowania:
  1. Wysłuchanie problemu
  2. Pierwszy prototyp
  3. Burza mózgów i wylistowanie wszelkich zalet i możliwych wad (nawet tych najbardziej mało prawdopodobnych)
  4. Drugi prototyp. Powtórz punkt trzeci. Jeśli efekt jest satysfakcjonujący przejdź do punktu 5.
  5. Konsultacja z osobami, które bezpośrednio będą korzystać z aplikacji
  6. Wprowadzenie wszelkich poprawek. Wersja BETA – sprawdzenie w boju
  7. Wersja ostateczna i bycie otwartym na kolejne usprawnienia.

Podsumowanie

Nie zamykaj się na nowe technologie i pamiętaj:

Przed rozpoczęciem pracy sprawdź czy na rynku istnieje do tego narzędzie! Jeśli nie – chętnie je dla Ciebie stworzę.

Inne wpisy
19 lipca 2023
Znasz osobę w swoim zespole, która wydaje się być dobra we wszystkim? Mam na myśli dosłowną definicję słowa "dobry". Nie mistrzowski. Dobry.
1 lipca 2023
Ależ ten czas mija! Pod koniec roku 2020 po raz pierwszy napotkałem na AppSheet. Uwierzcie lub nie, ale wtedy poczułem, że to będzie dla mnie coś dużego.
19 czerwca 2023
Co-mentoring lub mentoring odwrócony to świetny sposób na rozwój umiejętności i zdobycie nowej perspektywy na prowadzenie biznesu w dobie nowoczesnych technologii.
17 czerwca 2023
Drugi kurs dla praktyków (szczególnie dla PM-ów, analityków biznesowych, studentów czy deweloperów) składający się z 8 modułów kończący się egzaminem.
17 czerwca 2023
Rynek chmury rozwija się w niezwykłym tempie. Wiele osób (w tym ja) widzi ogromny potencjał w działaniu cloud-native. Również w sferze Hardware!