Jak używać AppSheet z AutoCAD (lub innym oprogramowaniem typu CAD)

Jeśli pracujesz z oprogramowaniem typu CAD (AutoCAD, ZWCAD, etc.) często masz do czynienia z rysunkami DWG, na których musisz oznaczać konkretne lokalizacje wraz z opisem. W tym przykładzie użyjemy funkcji map z własnym podkładem w AppSheet i importu wielolinii odniesienia w AutoCAD.

Kontekst użycia

To co pokaże poniżej może być szeroko wykorzystywane w branży inżynierskiej, budowlanej i instalacyjnej. Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wytwarzanie dokumentacji wraz ze wskazaniem lokalizacji danego punktu na rysunku bądź rzucie budynku.

Dziś pokażę jak przydać może to się dla firmy z branży ppoż., która musi ewidencjonować każde wykonane zabezpieczenie przepustu instalacyjnego.

AppSheet będzie generować zestawienie w formie arkusza kalkulacyjnego oraz przypisane koordynaty na zadanym podkładzie. Będziemy w stanie umieścić je na rysunku DWG.

Wymagania

Będziemy potrzebować następujących składowych.

Aplikacja AppSheet

Potrzebny jest formularz w AppSheet, który zawiera kolumnę danych typu [XY]. Najlepiej jeśli utworzymy obiekt, do którego będziemy mogli powiązać kondygnacje i ich podkłady mapowe – pokazywałem to w poprzednim wpisie.


Obrazek – eksport z CAD

Przygotujmy obrazek, który będzie nam służył jako podkład mapowy w AppSheet. Należy pamiętać o pewnych szczegółach.

Format pliku graficznego i forma koordynatów

AppSheet obsługuje pliki graficzne w formacie rastrowym (JPG, PNG). Nie obsługuje plików DWG oraz PDF. Z całkiem prostego powodu:

  • „XY: models a location inside an image, such as a location on a custom map or schematic. XY refers to an X axis value and a Y axis value defining a position within the selected image, where 0, 0 corresponds to the top-left corner and 100, 100 the bottom-right corner. You choose the background image by providing a URL in the Background image for the XY coordinates setting of the column; this image is then used as the background for themap view when viewing XY column values. The image must be public (anyone with the link can view) for the map to be displayed.

Parafrazując: AppSheet używa koordynatów, gdzie w lewym górnym rogu widnieje (0, 0) a w prawym dolnym (100, 100). Pliki wektorowe takie jak PDF nie mają ściśle określonej rozdzielczości. Nie mogą więc być używane.
 
W trakcie naszej pracy problemem jest rozdzielczość i skalowanie w AutoCAD. Żeby to zniwelować będziemy potrzebować:
  • kwadratowego obrazka (1:1), któremu nie będzie straszne skalowanie. Najlepiej utworzyć specjalny profil wydruku do PNG w wysokiej rozdzielczości.
  • przeliczenia koordynatów, aby przedstawiały najczęściej używany format, gdzie oś Y będzie biegła ku górze. Zrobimy to w arkuszu pomocniczym, który będzie generował komendy CAD.
  • dla wygody najlepiej tak dobrać jednostki w CAD, aby całość zmieściła się w powyższym kwadracie 100 na 100 jednostek.
 

Formuła do tworzenia komend do importu w CAD

Na razie najprostszym sposobem na osiągnięcie naszego celu jest stworzenie dodatkowego arkusza, który po wklejeniu koordynatów z AppSheet i opisu wygeneruje nam poprawną komendę do wklejenia do oprogramowania CAD.
 
 
Wygenerowaną kolumnę należy zapisać w formacie .scr i wkleić do programu CAD.

 

Całość w akcji

Prześledźmy cały proces pracy.

AutoCAD – przygotowanie 

Rysunek w DWG eksportujemy jako PNG. Pomarańczowa ramka określa nasz zakres wydruku (100×100). Jest kilka sposobów, żeby osiągnąć efekt eksportu obrazka o określonej rozdzielczości. Nie będę ich jednak teraz tłumaczył.

AutoCAD-rysunek

Działanie w AppSheet

Jak dodać podkład do kondygnacji?
Opisywałem to w powiązanym wpisie.
Zajmijmy się teraz dalszą obróbką tych danych.

XY_AppSheet

Dalsza praca z AppSheet i CAD

Utwórzmy przykładowe 3 wpisy z danymi i koordynatami.


Przechodzimy do danych z naszej aplikacji. W tym przykładzie mamy więcej danych niż tylko koordynaty z opisem. Interesują nas tylko dwie kolumny.

Dane z AppSheet kopiujemy do naszego pomocniczego arkusza. Interesuje nas tylko identyfikator i koordynaty.

Tworzymy nowy plik z danych z ostatniej kolumny z rozszerzeniem .scr (możemy użyć dowolny edytor tekstu).

Utworzony plik możemy swobodnie przeciągnąć na nasz rysunek.

Całość pokrywa się z naszym podglądem w AppSheet.

Efekt

Pracując w ten sposób możemy mieć ciągły dostęp do dokumentacji w naszej aplikacji AppSheet. Możemy również w prosty sposób przenieść naszą pracę do profesjonalnego oprogramowania typu CAD (AutoCAD, ZWCAD). Dzięki temu nie ograniczają nas możliwości platformy AppSheet. Resztę dokumentacji tekstowej mamy jak zwykle w postaci arkusza Google’a (z możliwością eksportu do Excela).

Źródła

https://help.appsheet.com/en/articles/1013271-column-types-diving-deeper

https://knowledge.autodesk.com/support/autocad/learn-explore/caas/CloudHelp/cloudhelp/2020/ENU/AutoCAD-Core/files/GUID-764DA12B-1280-4D1A-8673-F9F8A136CB83-htm.html

Inne wpisy
15 marca 2022
Certyfikacja na poziomie profesjonalnym obejmuje kluczowe techniczne funkcje pracy i oceniają zaawansowane umiejętności w zakresie projektowania, wdrażania i zarządzania Google Workspace.
15 lutego 2022
Minęły ponad dwa lata od przejęcia AppSheet przez Google Cloud. Co zmieniło się przez ten czas? Jakie nowości wprowadził AppSheet? Opowiemy o planach na przyszłość, ale też o najczęstszych i najciekawszych przykładach wdrożeń AppSheet.
17 stycznia 2022
Dołącz do serwera na Discord, w którym wspólnie pomagamy sobie przy projektach tworzonych w AppSheet. Dyskutujemy na tematy No-Code'u!
2 listopada 2021
Chcesz nauczyć się obsługi AppSheet? Potrzebujesz szkolenia lub kursu krok po kroku? Sprawdź najnowszy program szkoleniowy na Akademii Aplikacji
3 października 2021
Zapraszam do pierwszego wpisu dotyczącego przykładowego użycia aplikacji stworzonej w AppSheet w branży budowlanej i instalatorskiej i nowych pomysłach w samym zarządzaniu i planowaniu pracy.